Do Kutna można przyjechać z kilku powodów. Jeden może być zabawny (miasto leży w centralnej Polsce, więc to dobre miejsce na zorganizowanie spotkania ze znajomymi z całej Polski), ale mówiąc na poważnie: to świetna miejscowość na sobotni bądź niedzielny relaks i zwiedzenie kilku ciekawych miejsc. Oto moje typy.

Autor: Kamil Baranowski

Kutno, które prawa miejskie zdobyło w 1386 roku, znajduje się w województwie łódzkim i liczy ok. 45 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, miasto jest ok. 20 km na północny zachód od geometrycznego środka Polski!

Do Kutna można dojechać na różne sposoby. Dla przykładu: z Warszawy podróż PKP zajmuje niewiele ponad godzinę (wyjeżdżając o 8:55, już o 10:09 będziemy na miejscu), samochodem – według Google Maps – ponad półtorej godziny (156 km z centrum do centrum).

Fot. Flyz1/CC BY-SA 4.0/Wikipedia

Fot. Flyz1/CC BY-SA 4.0/Wikipedia

Początek września to dobry moment, by wybrać się do Kutna, bowiem co roku w pierwszy weekend odbywa się Święto Róży

Kutno słynie ze znanych hodowców róż, wśród nich jest m.in. zmarły w 1991 roku  Bolesław Wituszyński, który został uhonorowany ulicą swojego imienia.

Impreza Kutnowski Jarmark Różany organizowana jest przez Kutnowski Dom Kultury od 1975 roku pod nazwą Święto Róży. W trakcie imprezy odbywają się liczne warsztaty florystyczne, konkursy oraz układane są kompozycje kwiatowe o różnej tematyce.

Fot. Adam Pietrusiak

Fot. Adam Pietrusiak

Święto Róży 2015
W tym roku, w dniach 4-6 września, odbędzie się 41. Jarmark Różany. Patrząc na program na oficjalnej stronie szykuje się mnóstwo ciekawych wydarzeń. Odbędą się m.in. Mistrzowskie pokazy florystyczne, warsztaty dla dzieci, konkurs na najpiękniejszą Różę wystawy, liczne wystawy, wernisaże i występy. Imprezie towarzyszą liczne atrakcje uzupełniające – jak np. Występ zespołu cheerleaderek Polfarmex Dance Team czy Akademia Cyrkowa.

Oczywiście przy okazji będzie można kupić kwiaty i krzewy. Oto szczegółowy plan obchodów Święta Róży 2015.

fot. Adam Pietrusiak

fot. Adam Pietrusiak

Co warto zwiedzić w Kutnie?
Oto moje top 7 miejsc/wydarzeń, które sprawiają, że warto przyjechać do Kutna:

1. Muzeum Bitwy nad Bzurą
Muzeum Bitwy nad Bzurą mieści się w budynku klasycystycznego mauzoleum, który został wybudowany w 1840 roku. Muzeum istnieje w tym miejscu od 1969 roku i zobaczymy tutaj liczne eksponaty z największej bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Oto oficjalna strona.

2. Park Wiosny Ludów
Muzeum znajduje się na terenie Parku Wiosny Ludów. Są to piękne rekreacyjne tereny w odnowionym parku, w sam raz na piknik.

3. Trakt Królewski (czyli ulica królewska, Stare Miasto i Pałac Saski)
W centrum Kutna, przy ul. Narutowicza 2 i Pl. Marsz. J. Piłsudskiego znajduje się jeden z cenniejszych zabytków miasta – Pałac Pocztowy (zwany tajże pałacem saskim bądź podróżnym) wybudowany na polecenie króla Augusta III w 1750 roku.

Piękny budynek, niestety w 2003 r. większa część Pałacu Saskiego spłonęła. Trwa obecnie jego odbudowa. Pałac jest jednak dalej udostępniony dla zwiedzających od 10.00 do 16.00 (pn. – pt.) oraz od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 17:00 w niedziele. W sobotę nieczynny.

Dzieje Pałacu od 1753 roku możecie przeczytać na tej stronie.

Na Piłsudskiego 20 stoi z kolei Ratusz, w którym mieści się obecnie Muzeum Regionalne posiadające w swoich zbiorach pamiątki i dokumenty obrazujące dzieje i rozwój miasta.

Fot. MarcinW/CC BY-SA 3.0 PL/Wikipedia

Fot. MarcinW/CC BY-SA 3.0 PL/Wikipedia

Królewska to wizytówka Kutna. Mieści się przy niej Pałac Saski oraz Urząd Miasta. Do tego niedawno zostało odnowiona fontanna (zobaczcie jak ładnie wygląda). W tym miejscu odbywają się różne imprezy, jak np. Eksplozja Kolorów Kutno. Rewelacja! Choć raz w życiu warto w czymś takim uczestniczyć :-)

4. Mała Liga Baseballa
W Kutnie można zagrać w baseball. Co więcej, w wakacje na stadionie im. Stanleya Musiała odbyły się Mistrzostwa Regionu Europy i Afryki Big League Baseball, podczas których zmierzyły się drużyny w przedziale wiekowym 15-18 lat. Więcej o historii powstania Małej Ligii Baseballa możecie przeczytać np. na Wikipedii.

Warto dowiadywać się, kiedy odbędzie się jakiś mecz, by zobaczyć tę grę na żywo.

5. Odyseja historyczna
Niesamowita impreza! W lipcu zjeżdżają do Kutna grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Podczas wydarzenia pokazywane są militaria z różnych epok i miejsc – wikingowie, rycerze, I i II wojna światowa. Na Zlocie spotykają się więc grupy rekonstrukcyjne z przeróżnych epok.

Dzięki temu zobaczycie w jednym miejscu i czasie jak zmieniało się uzbrojenie i moda na przestrzeni wieków :-) Do tego można posmakować m.in. kwasu chlebowego, zakupić fajne pamiątki i pooglądać turnieje, walki, itp. A wieczorem posłuchać koncertów folkowych.

Koniecznie śledźcie na oficjalnej stronie datę kolejnej – VII – edycji imprezy.

6. Aquapark Kutno
Po zwiedzaniu polecam podjechać do Aquaparku dla relaksu i zabawy. Świetne atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych. 3 zjeżdżalnie, squash, siłownia, jacuzzi, sauny itp., itd.

7. Muzeum-Zamek w Oporowie
Będąc w Kutnie warto jeszcze pojechać 15 kilometrów, by zobaczyć Zamek w Oporowie. Jak czytamy na oficjalnej stronie – ta  „późnogotycka rycerska siedziba obronna, jest jednym z nielicznych średniowiecznych założeń rezydencjonalnych zachowanych w Polsce. […] Budowlę otacza krajobrazowy park z ok. 1840 r., z dwoma pawilonami z XIX w. – Domkiem Neogotyckim i Domkiem Szwajcarski.”

Od 1949 r. w tym miejscu działa Muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich, które w swoich zbiorach ma dzieła malarstwa, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do pocz. XX w.

Podróż do Kutna
Kutno to interesujące miejsca na weekendowy wypad. Dobry dojazd, centralne położenie oraz ciekawe imprezy sprawiają, że warto przyjechać tutaj przede wszystkim w lecie, gdy trwa któraś z wyżej wymienionych imprez. Jednak nawet bez specjalnego wydarzenia, warto poznać to miasto i jego historię.

Zamierzasz spędzić noc w Kutnie? Zobacz oferty noclegów na booking.com >