To już kolejny raz, gdy jadę do Sandomierza. To miasto zauroczyło mnie, dlatego z sentymentem wracam do niego i polecam wszystkim, by również zdecydowali się, chociaż na weekend, przyjechać do tego urokliwego miasta w województwie świętokrzyskim.


Autor: Tomasz Jakubowski, turysta chcący na nowo odkryć świat, miłośnik nowinek technologicznych, stawiający pierwsze kroki w blogowaniu. Prowadzi blog www.mojewedrowki.pl.


Sandomierz położony jest nad Wisłą, około 3 godzin jazdy na południe od Warszawy. Dojazd nie jest uciążliwy, choć dla osób lubiących docisnąć pedał gazu może być kosztowny, gdyż po drodze jest kilka fotoradarów (na szczęście są dobrze oznakowane).

Od jakiegoś czasu jeżdżąc po Polsce testuje nawigację Waze i jestem mile zaskoczony jakością i szczegółowością danych. Moja ulubiona trasa to Warszawa – Radom – Iłża – Ostrowiec Świętokrzyski – Opatów – Sandomierz.

Rynek w Sandomierzu - fot. Tomasz Jakubowski

Rynek w Sandomierzu – fot. Tomasz Jakubowski

Atuty Sandomierza
Miasto ma dużo do zaoferowania zarówno dla zapracowanych, pragnących odpocząć od szumu wielkiego miasta i wyciszyć się, jak i dla rodzin z dziećmi. W Sandomierzu znajduje się bowiem sporo atrakcji turystycznych, zabytków sakralnych i świeckich. Do tego baza noclegowa jest dobrze rozwinięta i z roku na rok systematycznie przybywa nowych, ciekawym miejsc.

Od 2008 roku o Sandomierzu jest również głośno za sprawą serialu TVP „Ojciec Mateusz” z Arturem Żmijewskim w roli głównej, który jest kręcony w tych okolicach. Jeśli dopisze Wam szczęście, możecie natknąć się na ekipę filmową pracującą nad kolejnymi scenami.

Ja „załapałem” się na coś takiego:

Mały Rzym
Sandomierz znajduje się na siedmiu wzgórzach nad brzegiem Wisły, stąd czasami określany jest jako „mały Rzym”. Historycznie położony jest w Małopolsce, był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, obecnie należy do województwa świętokrzyskiego, w powiecie sandomierskim.

Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej.

Ślady historii widać zresztą na każdym kroku.

Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Oto lista atrakcji:

1. Gotycka Brama Opatowska, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta.  Widać stamtąd nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.

2. Ratusz  – jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Na parterze Ratusza mieści się dział historyczny muzeum okręgowego, na pietrze Sala Ślubów a w podziemiach Lapidarium.

3. Zamek Kazimierzowski – dawna siedziba królów i książąt polskich – górujący nad brzegiem Wisły. Oprócz ciekawych zbiorów, oferuje również możliwość noclegu.

4. Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku.

5. Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią, czyli wielobarwną ozdobą malarską ścian, sufitów czy sklepień.

6. Podziemna Trasa Turystyczna – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów, znajdujący się w Sandomierzu. Wejście do podziemi znajduje się przy Rynku 12 (boczne wejście od ul. Oleśnickich), natomiast wyjście – w budynku sandomierskiego Ratusza.

Oto próbka czego możecie się spodziewać:

7. Park Piszczele – idealny park, aby odpoczęli tam rodzice, a dzieci mogły poszaleć na placu zabaw.

8. Wąwóz św. Królowej Jadwigi – wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Na urwiskach występuje roślinność stepowa, między innymi wisienka karłowata – idealna atrakcja przyrodnicza prowadząca od klasztoru Dominikanów do podnóża Zamku.

9. Góry Pieprzowe.  Idealne na pieszą lub rowerową  wędrówkę. Na terenie wzgórz w 1980 roku utworzono rezerwat geologiczno-przyrodniczy. Góry zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzone 500 milionów lat temu.

Co ciekawe, idąc na szczyt można posłuchać… koncertu żab :-) Posłuchajcie sami!

10. Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym znajdują się m.in.: nowoczesna przystań dla sprzętu pływającego, informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych oraz doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci.

Sandomierz – plan zwiedzania

Większość atrakcji można zwiedzać do 18.00, dlatego proponuję rozpoczęcie zwiedzania od Bramy Opatowskiej z tarasem widokowym, następnie Rynek, potem Zamek i jego kolekcję zbiorów.

Z kolei Podziemna trasa turystyczna jest idealna dla chcących odpocząć od zgiełku dnia/słońca i poczuć dreszczyk emocji :-)

Zabytki sakralne można zwiedzać poza godzinami nabożeństw. Park Piszczele czy Bulwar nad Wisłą idealne są na odpoczynek popołudniowy. Polecam również popołudniowy spacer po starówce, kiedy to zaczynają wypełniać się turystami knajpki i restauracje.

Szczególnie, że baza gastronomiczna jest w porządku. Otwartych jest mnóstwo knajpek na rynku, jak i w okolicach. Ostatnio odkryłem Bistro Podwale z rewelacyjnymi szparagami w sosie serowym i grillowaną karkówką słusznej wagi i subtelnym smaku, która rozpływała się w ustach.

Poznaj województwo świętokrzyskie

Warto przyjechać na dłużej do Sandomierza, gdyż stanowi on dobrą bazę wypadową do okolicznych atrakcji, bowiem województwo świętokrzyskie ma mnóstwo do zaoferowania. Wspomnę tylko o Kurozwękach, Bałtowie, Ujeździe, Ćmielowie, Baranowie Sandomierskim czy najstarszych polskich górach – świętokrzyskich!

Jak widzicie, jest więc co zwiedzać :-)