Wiza do IranuIran, jakiego nie znamy z medialnych przekazów. Artur Orzech, popularny dziennikarz muzyczny, prezenter telewizyjny i znawca kultury perskiej, zabiera nas w niezwykłą podróż do kraju, który zadziwia bogactwem tradycji i kultury.

Opis książki: „Wiza do Iranu” odczarowuje wizerunek państwa, które na arenie międzynarodowej jest odbierane negatywnie i często budzi strach. Autor przełamuje to stereotypowe myślenie. W jego opowieści zachwycają kolory, smaki i zapachy pięknego, prastarego zakątka świata.

Artur Orzech jak najlepszy przewodnik oprowadza po kraju, którego kulturalne bogactwo zostało przyćmione przez fundamentalistyczną politykę ajatollahów. Opowiada o kobietach, kuchni, wspaniałych zabytkach i spotkanych ludziach. Przypomina, że Irańczycy to nie Arabowie, a islamiści to naukowcy i znawcy islamu, a nie fundamentaliści muzułmańscy.

Książka „Wiza do Iranu” odsłania przed nami kraj, który zafascynował Artura Orzecha wiele lat temu i do którego ciągle chce wracać. Miejsce niezwykle barwne i wcale nie tak zamknięte, jak może się wydawać.

Autor, kojarzony głównie z muzyką, ukończył iranistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przez dwanaście lat był wykładowcą. Zajmował się przekładami literatury perskiej. W latach osiemdziesiątych był stypendystą na Wydziale Literatury Współczesnej Uniwersytetu w Kabulu.

Informacje o książce „Wiza do Iranu” – autor: Artur Orzech, wydawnictwo: Wielka Litera, liczba stron: 224. Cena: ok. 30 zł.