Nowy Jork - okladkaLegenda Nowego Jorku oczarowuje nawet tych, którzy nigdy w nim nie byli – pisze Kamila Sławińska. Nie inaczej: to Nowy Jork, a nie Chicago, jest częstym celem – może nawet jednym z najczęstszych – realnych i wymarzonych podróży młodych Polaków.

Opis książki „Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny”: Kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych autorka z jedną walizką znalazła się w Nowym Jorku, miała o nim mgliste wyobrażenie, lecz od tamtej chwili starała się pojąć i opisać to wymykające się definicjom miasto.

Dziś, po dziesięciu latach intensywnych wycieczek po Manhattanie, spokojnych spacerów po Central Parku, całodniowych wypraw do Soho, przejażdżek środkami komunikacji miejskiej i samochodem po Queens czy Brooklynie, mówi, że chyba rozumie – a na pewno po nowojorsku kocha swoje miasto.

Kamila Sławińska opisuje miejsca, które tworzą nastrój Nowego Jorku i etniczne enklawy emigrantów, opowiada o doświadczeniach emigrantki z prowincji Europy w wielkim mieście i powolnym stawaniu się nowojorczykiem. Udaje jej się to, co jest niemożliwe i co sama uznaje za niemożliwe – całościowy opis nowojorskiego klimatu.

Notka od wydawcy: „Ziemia obiecana. Nadzieja tułaczy i wygnańców. Magnes przyciągający tych, którzy wierzą w American Dream. Najbardziej europejskie z amerykańskich miast. Nowy Jork. Osiedlają się tu Irlandczycy, Włosi, Portorykańczycy, Polacy, Żydzi, Chińczycy… Zakładają własne dzielnice i współtworzą atmosferę metropolii. Na styku wielu kultur powstaje nowa kultura, nowy język, nowy styl życia. W „Przewodniku niepraktycznym” nowojorskie ulice pulsują, przestrzeń ulega ciągłym zmianom. Miasto, nazywane pięćdziesiątym pierwszym stanem Ameryki, niezmiennie szokuje kosmopolityzmem, liberalizmem i ekstrawagancją. Jest również miastem biedy, wykluczenia i zawiedzionych marzeń. Jako kwintesencja sprzeczności wzbudza skrajne uczucia: niekiedy odstręcza i napawa lękiem, ale przede wszystkim zachwyca i inspiruje.

W rozszerzonym wydaniu (z 2015 roku) „Przewodnika niepraktycznego” autorka opowiada o tamujących ruch turystach przelewających się ulicami, o parku High Linę na starym wiadukcie – parku, który zrobił się sam, o znakomicie zaprojektowanym stuakrowym zoo w Bronksie czy szokującej przesadą feerii ozdób świątecznych we włoskiej dzielnicy Dyker Heights. To wyjątkowe miasto – jak pisze Sławińska – można poznawać całe życie, zawsze jednak znajdzie się coś, co nas w nim zaskoczy”.

Informacje o książce „Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny” – autor: Kamila Sławińska, wydawnictwo: W.A.B., liczba stron: 408, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka również dostępna jako ebook (epub, mobi).