Nowy JorkAlessandra Mattanza stworzyła książkę o Nowym Jorku, w której wypowiadają się sami mieszkańcy tego miasta. Skąd pomysł? Z przelotnego spojrzenia, słowa, głosu, urywka jakiejś melodii, z chwili, z utrwalonego na zawsze w pamięci obrazu, stop-klatki.

Opis książki: Nowy Jork jest miastem, które należy czytać jak książkę z milionami historyjek. Poznaje się je, przewracając strona po stronie.
Kolejne kartki odsłaniają panoramy ulic, podpowiadają, jak się wsłuchiwać w miasto. Nowy Jork bowiem to nie tylko tysiące świateł, ale też tysiące głosów wybrzmiewających na tle ciągłych hałasów i odgłosów, które wspólnie tworzą ścieżkę dźwiękową przewijającego się bez końca filmu.

Detale i codzienne scenki, cierpliwie i pieczołowicie dopasowywane do siebie niczym puzzle, układają się w miejski pejzaż. I wtedy, jak za dotknięciem magicznej różdżki, z opowieści wyłania się miasto.

To dlatego zaprezentowane są obok siebie głosy, które kształtują duszę miasta, jego historię i otoczenie. Głosy tych, którzy osiągnięciami w sztuce, finansach, ekonomii, nauce, kinematografii czy muzyce popularyzują w świecie wizerunek Nowego Jorku.

W książce wypowiadają się: Woody Allen, Lidia Bastianich, Mario Batali, Candace Bushnell, Robert De Niro, James Franco, Jack Huston, Siri Hustvedt, Spike Lee, Daniel Libeskind, Steve McCurry, Jay McInerney, Moby, Robert i Cortney Novogratzowie, Yoko Ono, Al Pacino, Cathleen Schine, Martin Scorsese i Taylor Swift.

„Odkryłem, że w moim mieście, jak w żadnym innym na świecie, odczuwam nieskończoność chwil i światów, bogactwo kultur” – Robert De Niro.

„Kocham Nowy Jork, jego mieszkańców i jego energię. Nie ma takich nigdzie indziej na świecie. Tym, co kształtuje Nowy Jork, są jego mieszkańcy i ich wielka energia” – Spike Lee.

Informacje o książce: Mój Nowy Jork. Słynni nowojorczycy opowiadają o swoim mieście, autor: Alessandra Mattanza, wydawnictwo: Burda Publishing Polska, liczba stron: 256.