Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na Mur – Marek Orzechowski

Zdarzyło się w BerliniePo raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym książka naocznego świadka upadku Muru Berlińskiego – Marka Orzechowskiego.

Opis książki: Wszyscy znamy historię, która zdarzyła się w Berlinie, a jednak tę opowieść czyta się jak thriller.

Wieczorem 9 listopada 1989 pada Mur Berliński, a ten upadek uruchamia nieprawdopodobny ciąg wydarzeń.

W zaledwie trzysta dwadzieścia dziewięć dni jednoczą się Niemcy, kończy się zimna wojny między Wschodem a Zachodem, powojenny podział Europy na dwie strefy wpływów zostaje ostatecznie przezwyciężony i wyłania się nowy europejski porządek.

“Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na Mur” to dziennikarska i osobista relacja z tych wydarzeń, widzianych na gorąco, z tamtej, zachodniej strony Muru, a także komentowanych z dystansu późniejszej o nich wiedzy.

Marek Orzechowski pokazuje je na szerszym tle: od konsekwencji powojennej polityki zwycięskich mocarstw poczynając, po przemiany w samym ZSRR i całym bloku wschodnim. Ujawnia nieznane fakty z okresu budowy Muru Berlińskiego oraz działania policji politycznej STASI.

Trudny proces jednoczenia się Niemiec oraz związaną z nim gigantyczną operację logistyczną opisuje krok po kroku, stawianym wbrew obawom sąsiadów i niechęci przyzwyczajonych do status quo sojuszników zachodnich, aż do podpisania 3 października 1990 układu zjednoczeniowego, kiedy wreszcie przyszedł czas na wzruszenie i radość.

Przypomina także, jakie dylematy nowa wolna przestrzeń w Europie stawiała przed polską dyplomacją.

Informacje o książce “Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na Mur” – autor: Marek Orzechowski, wydawnictwo:  Muza, liczba stron: 496.

Tagi:
Zapraszam do współpracy
Cześć, nazywam się Wojciech Krusiński i jestem założycielem serwisu PolskaZwiedza.pl. Jeśli chcesz podzielić się swoim doświadczeniem z podróży (zobacz moje wywiady) albo masz jakiekolwiek pytania, napisz do mnie. Chętnie pomogę.
A jeśli chcesz pomoc mi rozwijać ten serwis, rezerwuj proszę noclegi na Booking.com poprzez mój link. Cena będzie identyczna, ale Booking podzieli się ze mną swoją prowizją. Dziękuję.

Autor: Redakcja

Cześć, nazywam się Wojciech Krusiński i wraz ze znajomymi prowadzę serwis PolskaZwiedza.pl. Jeśli chcesz podzielić się swoim doświadczeniem z podróży publikując tutaj swoją relację, zapraszam do kontaktu. Oferujemy także pomoc w zaplanowaniu podróży - zobacz naszą ofertę.

Podziel się tym wpisem na:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.