Kiedy najlepiej polecieć do Helsinek? Co koniecznie należy zobaczyć? Jak najwygodniej dostać się do stolicy Finlandii? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Paduszyńska, która jest zakochana w tym kraju i mogłaby tam jeździć co chwila :-). Oto jej porady.


Pyta: Wojciech Krusiński, redaktor naczelny PolskaZwiedza.pl, pasjonat projektów internetowych, nałogowy czytelnik, twórca bloga www.goodstory.pl.

Odpowiada: Karolina Paduszyńska, dziennikarka, blogerka. Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Po uszy zakochana w Skandynawii. Prowadzi blog Zastrzyk Inspiracji.


fot. Mario Sánchez Prada/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

fot. Mario Sánchez Prada/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

Wojciech Krusiński: Co Ci się podoba w Helsinkach?
Karolina Paduszyńska: Stolica Finlandii to prężnie rozwijające się europejskie miasto, świetnie skomunikowane, z doskonałym zapleczem kulturalno-rozrywkowym. W związku z tym, że Finowie słyną z ogromnego zamiłowania do natury w tym mieście będziecie mieli okazję zobaczyć mnóstwo parków, czy chociażby przejrzeć się w krystalicznie czystej tafli jeziora. Helsinki to także jedno z najbardziej designerskich miast na świecie, więc jest co podziwiać!

fot. Paul Hudson/CC BY 2.0/Flickr.com

fot. Paul Hudson/CC BY 2.0/Flickr.com

WK: Jak dostać się do Helsinek?
KP: Najprostszą drogą dotarcia do stolicy Finlandii jest oczywiście droga lotnicza. Bezpośredni lot z Warszawy zajmuje około 1:40 h. Do Helsinek dotrzecie także samochodem. Najdogodniejsza jest trasa Via Baltica przez Litwę, Łotwę i Estonię. Z Tallina kursują bezpośrednie promy do Helsinek

WK: Jak zwiedzać Helsinki?
KP: Helsinki w porównaniu do innych europejskich stolic są stosunkowo małym miastem, zamieszkiwanym przez nieco ponad pół miliona mieszkańców. Większość najważniejszych zabytków zwiedzicie w ciągu 2-3 dni, na dodatek poruszając się pieszo!

fot. Olga Khomitsevich/CC BY 2.0/Flickr.com

fot. Olga Khomitsevich/CC BY 2.0/Flickr.com

WK: A gdyby ktoś chciał skorzystać z komunikacji miejskiej?
KP: Do wyboru ma świetne zaplecze transportowe: tramwaje, autobusy, pociągi a także metro (16 stacji). Jeśli planujecie poruszać się komunikacją miejską zainwestujcie w Helsinki Card, która umożliwia wam poruszanie się wszelkimi możliwymi środkami transporu, jak również upoważni do wielu zniżek (wejściówki do muzeów, teatrów itd.).

fot. Anton Czernous/CC BY 2.0/Flickr.com

fot. Anton Czernous/CC BY 2.0/Flickr.com

WK: Co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Finlandii?
KP: Koniecznie Katedrę Luterańską. Charakterystyczny biały gmach Tuomiokirkko jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie stolicy Finlandii. Jej mistyczny wygląd na pewno wprawi Was w zachwyt! Katedra Luterańska to istna wizytówka Helsinek. Znajdziecie ją na niemal każdej pocztówce z miasta. Budynek Katedry jest widoczny zarówno z morza, jak i większości punktów obserwacyjnych na terenie Helsinek. Tuomiokirko jest położona w samym sercu miasta – na Placu Senackim.

Żeby do niej dotrzeć, trzeba pokonać 47 schodków. To spore wyzwanie, jednak gwarantuję, że widok, który zobaczycie u szczytu zrekompensuje ten wysiłek! Katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie i wejście jest bezpłatne.

fot. christopher_brown / CC BY 2.0/Flickr.com

fot. christopher_brown / CC BY 2.0/Flickr.com

WK: Co w następnej kolejności?
KP: Na Placu Senackim znajdują się także Pomnik Aleksandra II oraz wszystkie najważniejsze urzędy i instytucje państwowe. Jeśli chcecie poczuć prawdziwy klimat tego miasta i zobaczyć jak wygląda codzienne życie mieszkańców Helsinek usiądźcie na schodkach choć na chwilę i obserwujcie ruch na Placu Senackim.

Do Placu Senackiego prowadzi Sofikatu – urocza uliczka z charakterystyczną zieloną budką telefoniczną. Mam wrażenie, że w Helsinkach nie ma turysty, który nie zrobiłby sobie zdjęcia z jej wnętrza! Ponadto naprzeciwko Katedry znajduje się sklepik z akcesoriami (kartki, kubki, ubrania, produkty spożywcze) z charakterystycznym logo Muminków. To istny raj dla miłośników bajki o stworkach z Doliny Muminków. Po zwiedzeniu Katedry Luterańskiej polecam Wam spacer na największy targ miejski w Helsinkach, czy też przechadzkę po Esplandii (jedna z najpopularniejszych ulic w Helsinkach).

fot. flrnt/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

fot. flrnt/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

WK: Korzystałaś z jakiegoś przewodnika planując swoją podróż?
KP: Tak, z przewodnika o Finlandii wydanego przez wydawnictwo Pascal. Jest on naprawdę kompleksowy i z pewnością pozwala dobrze przygotować się do podróży po Finlandii. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat kraju. Autor podzielił kraj na kilka większych regionów i szczegółowo opisał każdy z nich. Wstęp to oczywiście informacje dotyczące historii, tradycji, kultury, sportu, kuchni, zwyczajów czy języka fińskiego. Pozostała część to czysto praktyczne informacje związane z podróżowaniem po Finlandii. Odnośnie Helsinek – poznacie między innymi trasy tramwajów i metra. Autor porównuje ceny różnych usług i doradza co warto w Finlandii zwiedzić, a co raczej powinniśmy sobie odpuścić.

WK: Kiedy najlepiej wybrać się do Helsinek?
KP: Helsinki warto odwiedzać latem i jesienią. W czerwcu można doświadczyć zjawiska białych nocy (Midnight Sun) słońce wtedy zupełnie nie zachodzi. Natomiast jesienią miejskie parki mienią się w przepięknych kolorach. Spacery po takich miejscach będą ogromną przyjemnością.  W okresie przedświątecznym miasto jest ozdobione tysiącami lampionów. Wygląda to niesamowicie.

fot. Rob Hurson/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

fot. Rob Hurson/CC BY-SA 2.0/Flickr.com

Więcej informacji o zwiedzaniu Helsinek, a także innych miejsc w Finlandii, znajdziecie na blogu Karoliny – Zastrzyk Inspiracji.

Zdjęcie główne: Wilson Hui/CC BY 2.0/Flickr.com

Informacje o książce „Finlandia przewodnik ilustrowany” – autor: Kubicki Paweł, wydawnictwo: Pascal, liczba stron: 288, cena: przegląd cen poniżej.