Gastrobanda - okładkaJakub Milszewski i Kamil Sadkowski napisali książkę, w której zdradzają, jak funkcjonuje przemysł restauracyjny. Gastrobanda to interesująca opowieść o świecie za kuchennymi drzwiami. Warto przeczytać, szczególnie, że podczas podróży najczęściej właśnie jemy w restauracjach, barach czy korzystamy z usług ulicznej gastronomii. Dobrze więc wiedzieć, jak to wygląda od strony osób tam pracujących.

Autor: Wojciech Krusiński

„Gastrobanda – wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim wyjdziesz coś zjeść” ma dwóch autorów, czyli Jakuba Milszewskiego, dziennikarza, odpowiedzialnego za kształt językowy książki oraz Kamila Sadkowskiego, twórcę Akademii Kulinarnej Fumenti, który w swojej karierze zawodowej przeszedł przez wszystkie szczeble branży gastronomicznej i dzięki temu wie z własnego doświadczenia, jak to wszystko wygląda w rzeczywistości.

Cieszę się z takiego rozwiązania, bowiem współpraca obu panów zaowocowała książką pełną ciekawych, czasami zaskakujących, czasami wręcz szokujących, informacji o tym, jak zachowują się kelnerzy, szefowie kuchni, właściciele restauracji, dostarczyciele towarów, sanepid czy klienci.  A wszystko napisane jest żywym, barwnym językiem (czasami wręcz dosadnym, ale w tej branży bez przekleństw się ponoć nie da…).

Oto oficjalny opis książki:
Jak wygląda prawdziwe życie za kuchennymi drzwiami i co ukrywają przed nami restauratorzy. Do tej pory wiedziała o tym garstka. Czas, aby dowiedziała się cała Polska. Gastrobanda to książka, która zmieni świadomość kulinarną Polaków. Napisana mocnym językiem bezlitośnie obala kulinarne mity.

W dobie niezliczonej liczby programów kulinarnych, charyzmatycznych szefów kuchni, niegasnącej mody na gotowanie i celebrowanie posiłków – każdy bywalec restauracji i wielbiciel kuchni ma pytania, które chciałby zadać, ale nie ma ku temu okazji. Co łączy gastronomię z mafią? Jak uczy się przyszłych kucharzy? Dlaczego praktykantów wysyła się po korzeń Adama? Jak oszukuje się niedoświadczonego klienta przy zamawianiu ryby? Kim jest prawdziwy szef kuchni? Czy prowadzenie restauracji jest opłacalne? Jak rozpoznać, czy jedzenie było mrożone? Dlaczego między kuchnią a obsługą toczy się wojna?

Gastrobanda – recenzja książki
Mogę śmiało polecić tę książkę każdemu, kto jest ciekawy, jak restaurację tak naprawdę funkcjonują. Po przeczytaniu tych 300 stron będziecie mieli wiedzę o funkcjonowaniu kuchni restauracji, kto jest za co odpowiedzialny, poznacie jaką drogę przebywają poszczególne składniki dania, zanim w końcu trafią one na stół przed Wami.

Można „Gastrobandę” czytać jako zbiór barwnych anegdot, lecz z punktu widzenia podróżujących warto sięgnąć po nią, jako po poradnik gastronomiczny, z którego można dowiedzieć się m.in. na co zwracać uwagę w restauracji, jak się odpowiednio zachować, jak nie dać się naciągnąć na wyższy rachunek i dlaczego zazwyczaj nie warto pytać kelnera, co można dostać w najkrótszym czasie.

A przy okazji książka Jakuba Milszewskiego i Kamila Sadkowskiego uświadomi Wam także, że posiadanie restauracji nie jest takie łatwe i przyjemne, jak czasami może się wydawać ;-)

Informacje o książce „Gastrobanda – wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim wyjdziesz coś zjeść” – autorzy: Jakub Milszewski i Kamil Sadkowski, wydawnictwo: Smak Słowa, liczba stron: 301, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej. Książka dostępna również jako ebook (mobi, epub).