W tym roku, z powodu podwyższonego zagrożenia terrorystycznego i nie do końca bezpiecznej i stabilnej sytuacji w krajach śródziemnomorskich, polskie ośrodki wypoczynkowe przeżywają istne oblężenie rodzimymi turystami. Wpisując się w ten trend ja również zdecydowałem się na spędzenie kilku dni nad polskim Bałtykiem. Mój wybór padł na urokliwą, malowniczo położoną i pełną atrakcji Jastrzębią Górę wraz z jej przylądkiem Rozewie, czyli najdalej na północ wysuniętym punktem naszego kraju.


Autor: Jarosław Łojko, na co dzień Scrum Master i Agile Coach, po godzinach amator fotografii. Autor serwisu agileadept.pl.


Jastrzębia Góra to typowa, letniskowa mieścina położna w województwie pomorskim, w gminie Władysławowo. Główny deptak, po którym już od rana aż do późnych godzin wieczornych przechadzają się tłumy turystów, w zasadzie nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Na każdym kroku znajdziemy pstrokate stragany z najróżniejszymi pamiątkami z pogranicza lokalnego folkloru i amerykańskiej pop kultury oraz mniejsze i większe punkty gastronomiczne. Wybór jest naprawdę duży i każdy znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od typowych smażalni ryb, przez fast foody, a kończąc na cukierniach i drink barach.

fot. Jarek Łojko

fot. Jarek Łojko

Charakterystycznym widokiem dla tego miejsca są natomiast zapierające dech w piersiach wysokie klify, które przez lata podmywało morze. Robią one bardzo duże wrażenie, a spacerując wzdłuż wydm można momentami poczuć się niemal jak na górskiej wycieczce. Najwyższy z klifów mierzy sobie aż 33 metry!

Jastrzębia Góra i okolice – polecane atrakcje

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

Szczególnie polecam przechadzkę wzdłuż tak zwanego „Lisiego Jaru”. Jest to długi na ponad 300 metrów wąwóz powstały w wyniku niszczycielskiego działania Morza Bałtyckiego. Jego zbocza porasta przeszło 100-letni las bukowy tworząc niesamowity klimat rodem z Parku Jurajskiego.

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest najstarsza na polskim wybrzeżu latarnia morska. Jest ona w pełni udostępniona dla turystów. Na samej górze, na którą dostaniemy się wchodząc po wąskich i krętych stopniach, znajduje się oczywiście taras widokowy z przepięknym widokiem na Bałtyk.

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

We wnętrzu budynku natomiast zaaranżowano niewielkie muzeum. Znajdziemy tam liczne plansze opisujące ciekawą historię myśli technicznej budowy latarni czy też modele innych tego typu obiektów znajdujących się w Polsce (Świnoujście, Hel, Kołobrzeg). Obok samej latarni można również obejrzeć stare elementy maszynowni.

Nie samym zwiedzaniem jednak człowiek żyje, a nad morze jedziemy głównie po to, żeby zrelaksować się na plaży :)

Jak wiadomo pogoda nad polskim wybrzeżem bywa kapryśna, jednak początek drugiej połowy lipca w tym roku wypadł naprawdę rewelacyjnie. Temperatury nie były upalne, ale na tyle wysokie, żeby bez problemu skorzystać ze słonecznych kąpieli. Jeżeli chodzi o same plaże w Jastrzębiej to nie są szczególnie szerokie i rozlegle, ale na na pewno bardzo zadbane i czyste co stanowi ich dużą zaletę.

Warto zobaczyć na wakacjach

Gdy jednak z pogodą nie będziemy mieli szczęścia i zobaczymy już wszystko co się da w okolicy, zachęcam udać się kilka kilometrów dalej i odwiedzić:

Gniewino, „Oko Kaszub” – około 30-40 km od Jastrzębiej Góry.
Wysoka na ponad 40 metrów wieża widokowa, z której można podziwiać piękny widok na okolicę. Na samą górę wjedziemy za niecałe 10 zł, naprawdę warto.

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

Jezioro Żarnowieckie i Elektrownia Żarnowiec. 30-35 km od Jastrzębiej Góry.
Tuż obok wspomnianej miejscowości Gniewino, nad Jeziorem Żarnowieckim, znajduje się największa w Polsce elektrownia szczytowo pompowa oraz pozostałości po porzuconej budowie elektrowni jądrowej. Indywidualnie zwiedzić jej od środka nie można, ale warto obejrzeć jej monumentalną infrastrukturę z zewnątrz czy też ze wspomnianego „Oka Kaszub”, z którego widać jej górny zbiornik wodny.

Groty Mechowskie, około 20-30 km od Jastrzębiej Góry.
Niewielka jaskinia, osobliwość geologiczna we wsi Mechowo utworzona przez lodowiec. Stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Jej zwiedzanie to praktycznie kilka minut, ale warto zajrzeć, gdy akurat mamy po drodze.

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

Jastrzębia Góra – ciekawe miejsce do zwiedzania (nie tylko w wakacje)

fot. Jarosław Łojko

fot. Jarosław Łojko

Podsumowując Jastrzębia Góra i okolice to bardzo ciekawy region Polski obfitujący nie tylko w piękne i bardzo urozmaicone miejsca utworzone siłami przyrody, ale także te wybudowane przez człowieka. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i śmiało mogę polecić to miejsce na przyjemny, kilkudniowy wypad.