Zebrałem w tym miejscu wszystkie pytania, które zostały do mnie wysłane w związku z moją podróżą do Japonii i zwiedzaniem Tokio. Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię odpowiedzi, napisz do mnie w komentarzu albo skorzystaj ze strony „Kontakt”, a postaram się pomóc.

Cała relacja z wyjazdu do Japonii i zwiedania Tokio składa się z dziewięciu części (polecam zacząć od pierwszej), kilkudziesięciu zdjęć i 59 filmów opublikowanych na YouTube. Zachęcam do zapoznania się! :-)


Autor: Wojciech Krusiński, redaktor naczelny PolskaZwiedza.pl, pasjonat projektów internetowych, nałogowy czytelnik, twórca bloga www.goodstory.pl.


Japonia jest niesamowitym krajem i uważam, że warto choć raz w życiu się tam wybrać, nawet na kilka dni tylko do Tokio, jak ja zrobiłem. Możliwość obcowania z tą kulturą, kuchnią, architekturą, ludźmi, jest nie do przecenienia. Sushi jest wyśmienite, wszyscy bardzo mili, zaś widoki (czy to w muzeach czy w samym mieście) po prostu przepiękne.

Oto wszystkie moje filmy związane z Tokio (zobacz cała playlistę):

Pytania i odpowiedzi dotyczące wyjazdu do Japonii. Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie!

Ile kosztuje lot do Japonii?

Pomijając superpromocje bądź kombinowane połączenia (jak ja zrobiłem np. lecąc na Bali z 24-godzinnym pobytem w Bangkoku, bo tak było taniej niż bezpośrednio), do Tokio można polecieć za ok. 2 tysiące złotych od osoby w obie strony. Piszę około, bo możecie oczywiście kupić taniej, jeśli  regularnie będziecie monitorować wybrane połączenie albo sprawdzać aktualne promocje np. na Flipo.pl (ja tak robię, a jeśli klikniecie na link i kupicie bilet z mojego polecenia otrzymam prowizję, za co z góry dziękuję).

W moim przypadku było tak: pod koniec listopada 2014 roku znalazłem informację o tanich połączeniach Aeroflotu na Flipo.pl, ale nie było już dostępnych biletów w kwietniu (chciałem polecieć na czas kwitnienia wiśni). Dzień później sprawdziłem jednak bezpośrednio na stronie rosyjskich linii lotniczych i udało mi się kupić tam bezpośrednio bilety na kwiecień 2015 roku w obie strony za łączną kwotę 1655 złotych. Wylot z lotniska Chopina w Warszawie, przesiadka w Moskwie i potem już bezpośrednio do Tokio. Szczegóły znajdziecie w części pierwszej relacji z podroży do Japonii.

Czy potrzebna jest wiza do Japonii?

Nie trzeba załatwiać nic wcześniej, jeśli chodzi wizę. Otrzymuje się ją ważną przez 90 dni bez problemu już po wylądowaniu w Japonii. Jest ona bezpłatna.

Na co warto się zaszczepić przed wyjazdem do Japonii?

Najlepiej skorzystać z listy szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów świata. Oto lista.

Chcąc zwiedzać Japonię warto mieć szczepionkę na błonnicę, tężec oraz WZW Typu A i B. Jest to wręcz zalecane przy większości krajów, dlatego jeśli zastanawiacie się czy akurat przed Japonią się zaszczepić, odpowiem, że każdy moment jest dobry. Do powyższego zestawu dorzuciłbym jeszcze zaszczepienie się na dur brzuszny.

Jakie kupić ubezpieczenie?

W każdym przewodniku o Japonii znajdziecie informację, że koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie, dlatego uważam, że warto dorzucić kilka złotych więcej i wykupić wyższe ubezpieczenie zdrowotne. Niektórzy w ogóle nie kupują ubezpieczenia i też dają radę, ale wychodzę z założenia, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nam się może przydarzyć, więc lepiej wydać np. 150 złotych niż potem mieć do zapłacenia kilka-kilkanaście tysięcy za rachunki medyczne, bo mieliśmy pecha i coś sobie złamaliśmy albo wylądowaliśmy w szpitalu z zatruciem.

Na tę podróż wykupiłem ubezpieczenie w Warcie. Polecam również sprawdzić ubezpieczenia w AXA, które – jak przekonałem się podczas wyjazdu do Malezji – okazały się tańsze niż te Warty.

Przed wyjazdem najlepiej po prostu porównać oferty różnych ubezpieczycieli i sprawdzić, który oferuje najlepsze warunki.

Sam zakup ubezpieczenia jest bardzo prosty. Przez formularz na stronie podajecie gdzie jedziecie i na ile dni, wybieracie dany pakiet, wpisujecie swoje dane, płacicie i na adres mailowy oraz numer telefonu otrzymujcie potwierdzenie ubezpieczenia. Całość zajmuje dosłownie kilka minut!

Czy opłaca się kupić jeny w Polsce?

Według mnie tak wychodzi taniej niż kupno dolarów czy euro i wymiana dopiero na miejscu. Warto jednak kupować w kantorach po cenach hurtowych, które obowiązują przy zleceniu  powyżej danej kwoty (np. 200o zł). Sprawdzajcie ceny na stronach kantorów i kiedy kurs wam się spodoba, zadzwońcie i potwierdźcie tę cenę, za którą chcecie kupić walutę. Wtedy przeważnie macie godzinę, by kupić walutę za ustalony kurs.

Jeśli Wasz bank nie pobiera prowizji za wypłatę waluty z bankomatu i ma korzysty kurs, możecie zastanowić się również nad tą opcją. Ja jednak kupiłem jeny w Polsce, więc tutaj się nie wypowiem.

Kiedy rezerwować hotel w Tokio?

Jak najwcześniej, przynajmniej jeśli planujecie przyjazd w okresie kwitnienia wiśni. Ja zrobiłem to na początku grudnia, a i tak sporo hoteli w centrum było już zarezerwowanych. Kiedy z ciekawości patrzyłem na oferty w kwietniu, Booking pokazywał, że ponad 90% wszystkich miejsc jest zajętych. Zostały oczywiście tylko te najdroższe oferty.

Ze swojej strony polecam dwa hotele w Tokio, w których byłem. Oba okazały się rewelacyjne!

– Ueno First City Hotelzobacz ceny oraz film jak wygląda pokój.
– Tokyu Stay Higashi Ginzazobacz ceny oraz film, jak wygląda pokój.

Jak dojechać z lotniska Narita do Tokio?

Można na kilka sposobów – różnymi pociągami (tutaj jest lista), jak również autobusem. Ja wybrałem Shuffle Bus za 1000 jenów (jeżdżą co 20 minut, przystanek jest tuż przy wyjściu z lotniska) i w ciągu godziny byłem na dworcu kolejowym w Tokio.

Jak poruszać się po Tokio?

Najwygodniej i najszybciej  jeździć metrem. Do wyboru są m.in. pojedyncze bilety i jednodniowe, można również wyrobić sobie PASMO card – jest to karta prepaid, czyli wpłaca się na nią określoną kwotę i potem za pomocą tej karty opłaca poszczególne przejazdy zbliżeniowo w bramkach wejściowych do metra. Ja kupowałem głównie całodniowy bilet za 600 jenów (9 linii metra) albo – gdy nie planowałem wielu podróży – opłacało mi się płacić za pojedynczy przejazd. Dwa razy zdecydowałem się kupić bilet za 1000 jenów (dodatkowe cztery linie), by w tych dniach dojechać do niektórych atrakcji.

Najtaniej jest jednak kupić trzydniowe bilety na wszystkie linie metra już na lotnisku, gdyż kosztują one 1500 jenów. Co ważne – można je kupić wyłącznie na lotnisku po okazaniu paszportu z turystyczną wizą.

Planujesz podróż do Japonii i masz jakieś pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi? Napisz w komentarzu poniżej albo daj mi znać mailem, a postaram się pomóc!

Polecane linki:
Jeśli szukacie noclegu w Tokio – zobaczcie na Booking.com aktualne oferty >
Bilety do Japonii kupiłem na Flipo.pl – warto tam zaglądać, bo zdarzają się ciekawe promocje >