Tokyo Lifestyle Book - okładkaPlanujecie wyjazd do Tokio i zastanawiacie się, co warto zobaczyć albo gdzie pójść coś zjeść? A może po prostu fascynuje was stolica Japonii i szukacie stale nowych informacji o tym niezwykłym mieście? Jeśli tak, to powinniście zainteresować się przewodnikiem Tokyo Lifestyle Book, który przybliża współczesne Tokio i jej mieszkańców przez pryzmat designu, najnowszych trendów oraz podejścia do życia w XXI wieku.

Aleksandra Janiec pracuje w branży kreatywnej i na co dzień mieszka w Tokio, co pozwala jej opowiedzieć o tym mieście z puntu widzenia mieszkańca, jak również – dzięki zawartym znajomościom – zaprosić do współpracy tokijczyków, którzy opowiadają nam nie tylko o swoim życiu, ale i zmianach, jakie zachodzą w ich kraju.

Turyści często znają przerysowany obraz Japonii” – mówi Coco Kontasu, instagramerka kulinarna, której marzy się promowanie codziennej kultury poprzez gotowanie. W książce przygotowała przepisy na zaprezentowane w niej potrawy oraz pomagała w wyborze polecanych restauracji.

Autorka stworzyła swój przewodnik, gdyż – jak pisze we wstępie – „w książkach o Japonii brakowało mi zawsze – paradoksalnie – samych Japończyków, ale i przedstawienia codzienności mojego ulubionego miejsca na ziemi”. Dlatego „Tokyo Lifestyle Book” to dziewięć opisanych dzielnic, kilkadziesiąt opowieści, dziesiątki rozmów, zdjęć i ciekawostek. Rozmówcy Janiec, tokijczycy uwielbiający swoje miasto, pomagali jej dobrać zagadnienia, miejsca, jak również dania opisane w książce.

Dzięki tej współpracy powstał interesujący przewodnik, jak również reportaż, który pozwolił mi spojrzeć na Tokio z innej perspektywy. Całość – napisana lekkim językiem – przybliża czytelnikowi nieco historii współczesnej Japonii oraz opowiada o zmianach, które się dokonały w modzie, sztuce, architekturze, ekonomii czy podejściu do pracy i życia w ogóle.

Czy warto sięgnąć po tę książkę? Jak najbardziej. Przewodnik szybko się czyta, ale jestem pewny, że gdy już kupicie bilet lotniczy do Japonii, od razu sięgnięcie po niego ponownie, by przypomnieć sobie, co warto zwiedzić i gdzie zjeść w danej dzielnicy Tokio :-) A jeśli szukacie szczegółowego planu na zwiedzanie stolicy, to zapraszam do swojej relacji, w której dokładnie opisuje swoje wrażenia z dziewięciodniowego pobytu.

„Tokio Lifestyle Book”  to uzupełnienie tradycyjnego przewodnika. Biorąc pod uwagę jak estetycznie jest wydana (chodzi mi zarówno o zdjęcia, jak i typografię), książka Aleksandry Janiec może być również dobrym prezentem dla bliskiej osoby, o której wiecie, że interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni :-)

Autor: Wojciech Krusiński

Informacje o książce Tokio Lifestyle Book – autorka: Aleksandra Janiec, wydawnictwo: Znak literanova, liczba stron: 304, cena: przegląd cen i promocji w e-sklepach poniżej.